Postní pátky - historie

Oživená tradice Postních pátků navazuje na liturgické obřady pořádané v 18. století Řádem Křížovníků s červenou hvězdou. Postní pátky probíhají v Praze od roku 2008. V letech 2008 - 2010 je pořádal Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou ve spolupráci s Collegium Marianum – Týnskou vyšší odbornou školou. Od roku 2011 je pořadatelem ŘK Farnost u Sv. Petra Na Poříčí v Praze 1, spolupracují Collegium Marianum – Týnská vyšší odborná škola a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou.

V roce 2007 Postní pátky předznamenal obdobný cyklus Sedm nedělí se Dům nedělí  v kostele Sv. Martina ve zdi, s premiérami barokních oratorií z kroměřížského archivu. Během pěti let existence se postní hudební zastavení setkala s živým zájmem. Lidé vyhledávají Postní pátky nejen jako sérii koncertů, ale také jako příležitost k rozjímání a vyslechnutí duchovního slova.

Postní pátky nás uvádí do období církevního roku před velikonocemi, kdy se pod vedením kněží Řádu Křižovníků konaly od Popeleční středy až k obřadům svatého týdne (triduum sacrum) liturgické obřady nebo pobožnosti. Začínaly homilií (kázáním), ve kterých se kazatelé, ovládající dobře rétoriku, zaměřovali na jednotlivé dny postní doby. Následovaly modlitby vybrané z modlitebních sbírek, dále kajícné žalmy, recitoval se růženec s meditacemi o sedmi bolestech Panny Marie, zpívaly se postní litanie. Pobožnosti byly doplňovány postními písněmi z kancionálů.

V letech 2008 – 2009 se konaly Postní pátky v kostele sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí. V roce 2010 proběhl cyklus v nádherném, původně gotickém kostele sv. Petra Na Poříčí, který rovněž náleží Řádu Křížovníků . U Sv. Petra se uskuteční Postní pátky i v roce 2011.

Dramaturgie Postních pátků se vyznačuje pečlivým výběrem hudby a kázání určených přímo pro postní dobu -  sedm kajících žalmů s modlitbami proti sedmi hlavním hříchům, velkopáteční temné hodinky, lamentace proroka Jeremiáše, velkopáteční responsoria, pašije apod., nebo hudby rozjímavého kajícího charakteru, rovněž vhodné pro postní období (Musicalische Exequien Heinricha Schütze).  Na Postních pátcích jsou proslovena kázání, vybraná z dobových homilií z 18. století dochovaných v křížovnickém historickém archivu, nebo například v knihovně strahovského kláštera (v roce 2010 např. texty od Martina z Kochemu, německého kapucína a spisovatele lidové duchovní četby z 18. století).

Na Postních pátcích jsou uváděny skladby autorů 17. – 18. století (Palestrina, Byrd, Lasso, Gesualdo, Victoria, Tůma, Brixi) v podání profesionálních nebo poloprofesionálních souborů specializovaných na historicky poučenou interpretace staré hudby (Collegium Marianum,Capella MarianaTiburtina Ensemble, Collegium 419, Vagantes, Ensemble Guillame, Ars Nova Ensemble a dalších).